Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Avrupa Gönüllü Hizmeti Birimi

Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR 

 
Avrupa Dayanışma Programı (ESC) nedir?
Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan ESC ile 17-30 yaşları arasında yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa'da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları
özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilir.  Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün. Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vs. masrafları Merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Hatta aylık belli
bir miktar cep harçlığı da veriliyor.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) ’ne kimler başvurabilir?
17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmıyor.
(yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vb.)

Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?
Başvuru nasıl yapılır sayfamızı inceleyiniz: http://agh.comu.edu.tr/basvuru-nasil-yapilir.html

Motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır, bir örneği var mıdır?
Kuruluş bulduktan sonra, bu kuruluşlara bir motivasyon mektubu göndermelisiniz.  Mativasyon mektubu hakkınd aayrıntılı bilgi ve örnekler için : http://agh.comu.edu.tr/motivasyon-mektubu.html

Motivasyon ve CV'mi  evsahibi  kuruluşa gönderdim, şimdi ne yapacağım?
Gitmeyi düşündüğünüz ülkeden de ev sahibi bir kuruluştan  olumlu cevap almanız halinde ESC birimimize başvurunuz. 

Hangi tarihlerde başvuru yapılır?
Gönüllü olarak yıl içerisinde her zaman ESC akredite kuruluşlarına başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak, Avrupa Dayanışma Programı (ESC) kapsamında proje yürüten kurum ve kuruluşlar yıl içerisinde 3 dönemde (4 Şubat -30 Nisan-1 Ekim 2015 ) Ajansımıza proje başvurusu yapabilirler.

Hangi ülkelere gidebiliriz?
28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 6 program ülkesi (4 EFTA ülkesi ve Türkiye ile birlikte aday ülke konumundaki Makedonya) , 22 AB‟ye komşu ortak ülke ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz.

Türkiye’ye Avrupa Dayanışma Programı (ESC) için gelen Avrupa’lı gençler var mı?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC) kapsamında Avrupa‟ya giden gençlerimiz olduğu gibi, Avrupa‟dan Türkiye‟ye gelen ve gelmek isteyen de pek çok genç var.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) yapan kurum ve kuruluşlara nereden ulaşabiliriz?
http://europa.eu/youth/evs_database sitesinde “database of ESC accredited organisations”( ESC akredite kuruluşlar veritabanı) kısmından ülkesine ve konusuna göre ESC yapan kurum ve kuruluşlara ulaşabilirsiniz.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC)’ne gidebilmek için bir proje mi yazmalıyım?
Hayır. Avrupa Dayanışma Programı (ESC) gitmek isteyen gençler http://europa.eu/youth/evs_database sitesinde yer alan ESC kurum ve kuruluşlarına ait hali hazırda devam eden projelerde veya bu kuruluşlar tarafından yeni sunulacak projelerde yer alabilirler.

ESC’ ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?
Projeleri kabul olan gençlere gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans‟tan talep etmesi halinde Ulusal Ajans resmi bir yazı vermektedir  fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini talep eden bir yazıdır.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC)’ne başvuru için ne kadar ücret ödemem gerekli?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC) ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

Beni gönderecek olan kuruluşu nasıl bulabilirim?
Akredite olmuş gönderen kuruluşları http://europa.eu/youth/evs_database adresinden araştırabilir ve kendileriyle temasa geçebilirsiniz. (bütün sivil toplum kuruluşları, belediyeler, , valilikler, kaymakamlıklar, üniversitelerin AB ofisleri, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri, gençlik ve spor il/ilçe müdürlükleri gönderen kuruluş olabilir)

İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gitmek istiyorum fakat İngiltere’deki organizasyonlardan hiç cevap alamadım?
Dil eğitimi Avrupa Dayanışma Programı (ESC)‟nin araçlarından bir tanesidir. Kesinlikle amaç olarak düşünülmemelidir. Gidilen ülkede dil eğitimi bütün gönüllülerin hakkı olmasına rağmen İngiltere Ulusal Ajansı, İngiltere‟deki ev sahibi projelerde dil eğitimi verme zorunluluğunun bulunmadığını ifade eden bir deklarasyon ilan etti.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC)na giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır; herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır. Sigortanın kapsamı ve diğer detaylar için ESC akredite kuruluşlardan bilgi alınabilir.

Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC) projesi kabul edilen gençlere yine gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans‟tan talep etmesi halinde vize almalarını kolaylaştıracak resmi bir yazı vermekteyiz. Ancak vize süreçleri Ulusal Ajans‟ın tamamen dışında bir konudur ve ilgili ülkelerin vermiş olduğu kararlar ile uygulamalar değişiklik gösterebilir.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) bana ne kazandıracak?
Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatı elde edeceksiniz. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (12 ay‟a kadar) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olabilir. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansını da yakalayabilirsiniz. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen, kişisel öğrenme sürecinizi detaylandırabileceğiniz Youthpass adında ulusal ve uluslararası geçerliliği olan
bir sertifika alacaksınız.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?
Hayır. Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında yüksek lisans yapabilir miyim?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC) için gidilen ülkede kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez.

Ortaokul mezunuyum Avrupa Dayanışma Programı (ESC)na gidebilir miyim?
Evet. Avrupa Dayanışma Programı (ESC) için tek şart 17-30 yaş arasında olmaktır. Eğitim ya da ekonomik durumunuz Avrupa Dayanışma Programı (ESC) için bir engel oluşturmaz.

Engelli bir gencim. 2-12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için mümkün değil. Daha kısa süreli bir programınız var mı?
İmkânları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkânlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 14 - 59 gün arası kısa dönem Avrupa Dayanışma Programı (ESC)ndan yararlanabilirler. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında boş günüm olacak mı?
ESC esnasında haftada 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile anlaşarak belirlemeniz gerekli.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?
Bazı ülkelerin çalışma saatlerinde değişiklik olmakla birlikte genel olarak ESC esnasında haftada ortalama 35 - 40 saate kadar çalışmanız gerekebilir. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında ne kadar cep harçlığı alacağım?
Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin, Türkiye‟ye gelen gönüllülere farklı, Almanya‟ya veya Finlandiya‟ya giden gönüllülere farklı cep harçlığı verilmekte. Ülkelere göre belirlenmiş olan cep harçlıklarını web sitemizde yer alan Erasmus+ Program Rehberinde bulabilirsiniz.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında nerede konaklayacağım?
ESC esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir. Bu konuyu kabul edildiğiniz projenize başlamadan önce netleştirmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Başvuruyu yaptıktan ne kadar süre sonra Avrupa Dayanışma Programı (ESC)na başlayabilirim?
Gönderen kuruluşunuzu bulup, kabul aldıktan sonra kuruluşun mevcut olan projesinde yer alan faaliyet tarihlerine göre Avrupa Dayanışma Programı (ESC)na başlayabilirsiniz. Bu süre içinde yer alacağınız projenin kendi özel şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Ben şu an 30 yaşındayım fakat projemin ortasında 31 yaşıma gireceğim bu problem olur mu?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC)nda esas olan ilgili son başvuru tarihinde (4 Şubat -30 Nisan- 1 Ekim 2015 )31 yaşına girmemiş olmanızdır. Proje devam ederken 31 yaşına girmeniz sorun oluşturmaz. Yaş durumunuza göre ESC yapıp yapamayacağınızı www.ua.gov.tr/agh sitesinde yer alan „‟gönüllü için doğum tarihi uygunluğu kontrolü‟‟ adlı dokümandan bulabilirsiniz.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) kapsamında İtalya’ya gitmek istiyorum fakat İtalyanca bilmiyorum, bu sorun olur mu?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC)nda dil bilme ve bunu belgeleme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir.

Bazı kuruluşların Avrupa Dayanışma Programı (ESC) için başvuru ücreti aldığını duydum. Bu doğru mu?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC) başvurularında hiç bir kuruluş gönüllülerden başvuru ücreti alamaz.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?
ESC kapsamında yalnızca gidiş - dönüş biletiniz karşılanır. Eğer siz tatilinizi Türkiye‟de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamalısınız.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC)na kaç defa gidebilirim?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC)‟na yalnızca bir defa gidilebilir. Ancak istisna olarak, kısa dönem (14-59 gün) bir Avrupa Dayanışma Programı (ESC) katılmış olan gençler ikinci defa bir ESC yapabilir. Bu durumda ikisinin toplamı 12 ay‟ı aşmamalıdır. İstisna olarak, hem kısa hem de uzun dönem ESC yapmış bir genç „‟Geniş Ölçekli ESC‟‟ adlı ayrı bir gönüllü faaliyete de katılabilir. Erasmus+ Program Rehberinden ya da akredite kuruluşlardan bu konuda detaylı bilgi alınabilir.

İki arkadaş Avrupa Dayanışma Programı (ESC) kapsamında aynı projeye gidebilir miyiz?
Teknik olarak mümkün olmasına rağmen ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden iki genci projelerine kabul etmek yerine kültürler arası çeşitlilik amacıyla farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih ediyor.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) kapsamında hangi ülkeye gitmemizi tavsiye edersiniz?
Erasmus+ Avrupa Dayanışma Programı (ESC)‟nın en önemli yanı gençlerin sorumluluk ve inisiyatif almasıdır. Avrupa Dayanışma Programı (ESC)nda ülkeden daha çok projenin önemli olduğunu hatırlatır, çok istediğiniz ve sevdiğiniz bir ülkeye gittiğinizde projenizden kaynaklanan problemlerden ötürü sorunlar yaşayabileceğinizi, proje süresi göz önüne alındığında hoşunuza gidecek ve ilgi alanınıza hitap eden bir projeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.

ESC ne demektir?
ESC-European Solidarity Corps (Avrupa Dayanışma Programı) „nin İngilizce kısaltılmış halidir.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC)’na kabul edilirsem Ulusal Ajans bana herhangi bir eğitim verecek mi?
Gönderen ve ev sahibi kuruluşlar tarafından kabul aldıktan sonra projenize başladığınızda katılmanız zorunlu olan ve bulunduğunuz ülkedeki ulusal ajanslar tarafından düzenlenen eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler; ülkeden ayrılmadan önce haklarınızın ve sorumluluklarınızı anlatıldığı “Ayrılış Öncesi Eğitimi”, ESC‟nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde “Varış Sonrası Eğitimi”, projenizin ortasında “Ara Dönem Değerlendirme toplantısı” ve ayrıca ülkenize döndükten sonra da
yine Türkiye Ulusal Ajansı tarafından düzenlenen “Nihai Değerlendirme” toplantısına davet edilirsiniz.

Gönderen kuruluşun benim için herhangi bir masrafı olacak mı?
Evet. Ulusal Ajans tarafından gönderen kuruluşunuza yol, vize masraflarınızla beraber sizin hazırlıklarınız esnasında yapmaları muhtemel harcamalar için ilgili proje bütçesinden belirli bir hibe tutarı verilmektedir.

Üniversiteyi bitirdim fakat henüz askerliğimi yapmadım. Askerliğimin tecil edilmesi için yardımcı olur musunuz?
Askerlik konusu tamamen ESC‟nın ve Ulusal Ajans‟ın dışında ve kişisel bir konudur. Vize ve okullardan izin alma konularında olduğu gibi, projeleri kabul olan gençlere gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans‟tan talep etmesi halinde resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini talep eden bir yazıdır.

Ev Sahibi Kuruluşların kabul kriterleri nelerdir? Başvuru esnasında nelere dikkat etmek gerekli?
Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçimindeki en önemli kriterleri projenin amaç ve hedefleri doğrultusunda aranan gönüllü profili ve buna bağlı olarak da sizin göndereceğiniz özgeçmişiniz(CV) ve motivasyon mektubunuzdur. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden,  gönüllülük kavramından ne anladığınız, neden o projeye gitmek istediğiniz ve Avrupa Dayanışma Programı (ESC)‟nın size ne kazandıracağını açıkca belirtmelisiniz.

Ev sahibi kuruluşta kiminle muhatap olacağım?
Avrupa Dayanışma Programı (ESC)na başladığınızda, ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır: Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır. Proje sorumlusu, ESC süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi. Rehber (Mentor), genellikle kuruluş dışından sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızı kolaylaştıracak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan kişidir.

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) hakkında daha detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?
www.ua.gov.tr/agh sitesinden, Erasmus+ Avrupa Dayanışma Programı (ESC) ile ilgili dokümanlara ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Ancak, hala sorularınızın cevabına yanıt bulamadığınızı düşünüyorsanız programın ayrıntıları, her türlü soru ve düşünceleriniz için aghua.gov.tr adresine mail atarak ilgili uzmanlara ulaşabilirsiniz. Bir öneri: Başvurduğunuz projelerin sizin için gerçekten doğru projeler olduğundan emin olunuz. “Avrupa‟ya gideyim de nereye ve nasıl olursa olsun” mantığı sizin için çok olumsuz sonuçlar doğurabilir.