Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Avrupa Gönüllü Hizmeti Birimi

Başvuru nasıl yapılır?

Avrupa Dayanışma Programı (ESC)​'na  Başvurma

I. AŞAMA :  Katılacağınız projeyi bulma

Öncelikle Avrupa'daki  çeşitli kuruluşlarca hazırlanmış projeleri inceleyip,  katılmak istediğiniz projeyi, evsahibi kuruluşu bulmanız gerekmektedir. İzleyeceğiniz yollar aşağıda belirtilmiştir. 

1. Avrupa Komisyonu Youth Portalı’nın aşağıda belirtilen sitesine giriniz.  İngilizce bilmiyorsanız yanınıza İngilizce bilen bir arkadaş alınız. 

http://europa.eu/youth/volunteering/project_en

         Sitenin görünümü aşağıdaki gibidir: 

2. Sitede açılan arama motorunda  "Activity country​" bölümüne gitmek istediğiniz ülkeyi seçiniz.

3. "Activity type" kısmına ilgilendiğiniz gönüllü programını seçiniz.

3. "Activity topics" kısmına ilgilendiğiniz alanı seçiniz.

4. Seçtiğiniz kriterlere göre var olan projeler haritada listelenecektir.   Haritadaki numaralar proje sayılarını belirtmektedir ve projeler sayfanın sonunda listelenecektir.   Projelerinin alt kısımlarında yer alan "Read more" kısmına tıklayarak  proje ile ilgili ayrıntılı bilgilere ve iletişim detaylarına ulaşabilirsiniz. 

5. Proje detaylarında sağ tarafta "LOOKING FOR VOLUNTEERS FROM" yazmaktadır. Orada "Turkey" yazmasına dikkat etmelisiniz.

6.  Beğendiğiniz bütün projelere başvurarak  seçim şansınızı arttırabilirsiniz, projelere başvuru konusunda bir sınırlama yoktur. 

II. AŞAMA :  CV - Özgeçmiş hazırlama

İngilizce olarak özgeçmişinizi - CV hazırlayınız. AB Europass CV formatına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.  Bu konuda bilgi ve destek birimimiz tarafından sağlanacaktır. 

https://europass.cedefop.europa.eu/editors/en/cv

CV- Özgeçmiş konusunda detaylı bilgi veren sayfamız için tıklayınız>>>

III. AŞAMA : Motivasyon mektubu hazırlama 

Motivasyon mektubu neden Avrupa Dayanışma Programı (ESC)na katılmak yapmak istediğinizi, kişisel özelliklerinizi, gönüllülük kavramından ne anladığınızı, neden o projeye gitmek istediğinizi ve Avrupa Dayanışma Programı (ESC)nin size ne kazandıracağını düşündüğünüzü belirten 1-2 sayfalık  mektuptur. 

Ayrıntılı bilgi ve örnekler için Motivasyon mektubu sayfamızı ziyaret ediniz.

IV. AŞAMA :   Projelere başvuru yapma 

İlgilendiğiniz projelere başvurunuzu   projede yer almak istediğinizi  belirten bir e-mail ile;  CV ve motivasyon mektubunuzu da ekleyerek yollayınız.  E-mail örneği için tıklayınız >>>

V. AŞAMA : Projelere kabul edildikten sonra Türkiye Ulusal Ajansına başvuru

Avrupa'daki kuruluştan projeye gönüllü olarak katılmanızın kabul edildiğine dair bilgiyi aldıktan sonra Avrupa Dayanışma Programı (ESC) Birimimize geliniz. ESC Birimimiz gerekli formları dolduracak ve "sending organisation" olarak Türkiye Ulusal Ajansına başvurunuzun yapılmasını sağlayacaktır.